Epoksi Reçinenin Özellikleri

Epoksi Reçinenin Özellikleri

Üretim şekli ve mol kütlesine bağlı olarak epoksi reçineleri sıvı, viskoz sıvı ve katı polimer halinde elde edilirler. Sertleştiricilerle oda sıcaklığında 5 dakikadan 4–6 saate kadar kür olabildikleri gibi, 70°C–80°C ‘de veya cinsine bağlı olarak daha yüksek sıcaklıklarda çok daha kısa sürelerde de sertliklerini alırlar. Kuruyan ve kurumayan yağlarla da esterleşme yapabilirler.

Epoksilerin elektrik, ısı ve kimyasal dirençleriyle mekanik özellikleri çok iyidir. Tetrabrom bisfenol asetondan yapılan epoksilerin alev dirençleri daha da iyidir. Sertlik yanında esneklik ve darbeye dayanım, yüksek yapışma gücü ve korozyona karşı metalleri koruma, epoksilerin belirgin özellikleridir.

Epoksi reçinelerinin kullanım alanlarının büyük bir kısmı yüzey kaplamasına aittir. Ayrıca katmanlı levha yapımında cam elyafı ile kullanıldığında dayanımı olağanüstü yükselir. Bazı türleri enjeksiyonla kalıplanabilir. Katı toz halinde püskürtme ile elektrostatik kaplamaya uygun türleri de vardır.

Depolama ömrü epoksiler için genelde 24 aydır. Bu süre ortam sıcaklığı arttıkça azalır. Depolama ömrü, viskozite, sertlik, ısısal direnç gibi özellikler kür için seçilen poliaminle bir dereceye kadar kontrol edilebilir. Epoksilerin bağıl yoğunluğu 1,12–1,40 arasında değişir.

Mekanik özellikler itibariyle yalnız başına kullanıldığında 280 kgf/cm2 çekme dayanımı gösterir. Cam lifi, karbon lifi gibi pekiştiricilerle bu rakam 1 400’e, epoksi-novalac kopolimeri halinde de, yine cam lifi olmak kaydıyla 1 800 kgf/cm2 değerlerine ulaşır. Keza bileşimlerine göre sertlik değerleri de dalgalıdır. Yapıştırıcı olarak alüminyum-çelik çiftin de kesme dayanımı 300 kgf/cm2 ‘yi bulur. Yani 1 dm2‘lik yüzey 30 ton çeker. Kimyasal bakımdan organik çözücülerle, zayıf asit ve bazlara direnç gösterirse de kuvvetli asit ve bazlardan etkilenirler. Açık hava koşullarıyla gün ışığından etkilenmesi çok azdır.

Elektriksel bakımdan epoksi reçinelerinin yalıtkanlık dirençleri çok iyidir. Dağılma faktörleri çok düşüktür.

Isı iletkenlikleri sıradan diğer plastiklerinki gibidir. Yük altında eğilme sıcaklığı da dolgu maddeleri ve kimyasal bileşimlerine göre 105°C–240°C gibi büyük dağılım gösterirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir