Tiftik (Moher)

Ankara keçisinin uzun, parlak ve yumuşak kıllarından elde edilir. 130 yıl kadar önce Orta Anadolu’da yetiştirilen tiftik keçileri ile Anadolu, dünya piyasalarında bir numaralı üretici idi. Türkiye bu özelliğini 1950’li yıllara kadar koruyabilmiştir. Günümüzde tiftik üretiminde; ABD birinci, Türkiye ikinci, Güney Afrika Cumhuriyeti de üçüncü sırayı alır. Tiftik endüstrisinde ise İngiltere, 1839 yılından beri liderliğini sürdürmektedir.

Fiziksel Yapısı

Yünde olduğu gibi, kütikül(epiderm), korteks ve medüla tabakalarıtiftiğin kimyasal yapısı

ndan yapılmıştır. Kütikül tabakasındaki örtü hücreleri, yünde olduğu gibi kalkık şekilde değildir; pullar geniş ve ince yapılıdır. Bu özellik, tiftiğin yünden çok daha parlak olmasını sağlar. İpek gibi parlak ve yumuşak liflere sahiptir. Pulların yapısından dolayı yün kadar çekmez ve keçeleşmez. Korteks tabakasında ise yine yünde olduğu gibi ortokorteks ve parakorteks ücreleri bulunur. Ortokorteksin oranı parakorteksten daha fazladır. Bu nedenle kıvrımların sayısı daha azdır. İnce lifler, kaba liflerden daha kısadır. Moher lifleri uzunlukları bakımından üçe ayrılır:

11-15 cm boyundaki liflere kısa lifler

15-23 cm boyundaki liflere orta lifler

23 cmden uzunlara da uzun lifler denir.

Renkleri beyazdan açık krem rengine kadar değişir.

    Kimyasal Yapısı

Tiftik liflerinde de protein olarak keratin vardır. Pulumsu yüzeyinin ince olması nedeniyle, kimyasal reaktiflere karşı yünden daha fazla duyarlıdır.

Kamgarn ve strayhgarn işlenebilir. Yünle karıştırılarak kullanılabildiği gibi yalnız olarak, döşemelik kumaşlar, kadın ve erkek kumaşları, örme dokumalar ve battaniyeler yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir